جستجوی پیشرفته...

جامع ترین مرکز مبادلات

مواد شیمیایی

مواد بیولوژیک

لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی

 
 
 
استئوسکوپ
1397/02/24-23:18:44
چکیده:
در این مقاله در مورد عملکرد استئوسکوپ توضیحاتی ارائه شده است.
کلمات کلیدی:(برای دیدن کالاهای مرتبط، روی کلمات کلیدی کلیک کنید)
متن کامل مقاله:

استئوسکوپ یک ابزار پزشکی است برای گوش دادن به صداهای درون بدن حیوانات یا انسان ها. به طور معمول دارای یک رزوناتور کوچک دیسک شکل است که در مقابل قفسه سینه بیمار قرار میگیرد و دو قطعه لوله ای این رزوناتور را به گوش پزشک متصل میکند.

معمولا از استئوسکوپ برای شنیدن صدای تنفس در ریه یا صدای تپش قلب استفاده میشود. اما برای شنیدن صدای روده ها و جریان خون در رگ ها و شریان ها نیز از استئوسکوپ میتوان استفاده کرد. از ترکیب استئوسکوپ با یک اسپیگمومنومتر میتوان برای اندازه گیری فشارخون نیز استفاده کرد.

استئوسکوپ های صوتی نوع رایج استئوسکوپ هستند که صدای قفسه سینه را از طریق لوله های توحالی پر از هوا به گوش شنونده انتقال می دهند. سطح پهن رزوناتور که دیافراگم نامیده میشود و سطح کوچکتر زنگ نامیده میشود. قرار دادن دیافراگم بر رو ی قفسه سینه بیمار، صدای بدن دیافراگم را می لرزاند و این ارتعاش به گوش شنونده منتقل میشود. اگر زنگ بر روی قفسه سینه بیمار قرار بگیرد، ارتعاشات بدن به طور مستقیم باعث ایجاد امواج صوتی میشود که به گوش شنونده خواهد رسید. مشکل استئوسکوپ های صوتی، سطح بسیار پایین صدای منتقل شده به گوش پزشک است.

استئوسکوپ های الکترونیکی دارای تقویت کننده های صدای بدن هستند. این تقویت کننده ها صدای کم بدن بیمار را تقویت میکند. این نوع استئوسکوپ با تبدیل امواج صوتی به امواج الترونیکی فعالیت خود را انجام میدهد. برخلاف استئوسکوپ های صوتی که به ارتعاشات فیزیکی متکی هستند، در استئوسکوپ های الکترونیکی راهکارهای مختلفی برای دریافت امواج صوتی وجود دارد مثلا قرار دادن یک میکروفون درون استئوسکوپ. مشکل این نوع از استئوسکوپ این است که به یک حد آستانه ای از صدای اولیه بدن نیاز دارد. در غیر این صورت هیچ صوتی به گوش شنونده نخواهد رسید.

 
 
 

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت فناوران دانش گستر حکیم می باشد و حق نشر محفوظ است . طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری MEM